$100 a month for a nutritious diet is possible, but very strategically and with cutbacks on enjoyability. I'm talking grains, eggs, maybe a couple other things. Tight. Maybe more, if you have proper options. Overall I'd say that is an underestimation. Per person ~$45 a week is more likely, but...